Jak wyrobić kartę EKUZ przed wyjazdem za granicę?

DATA

W dzisiejszym świecie, coraz więcej osób podejmuje decyzję o wyjeździe za granicę w celach zarówno zawodowych, jak i prywatnych. Niezależnie od powodu wyjazdu, zapewnienie sobie bezpieczeństwa i opieki medycznej jest niezwykle ważne. Dlatego też, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest nieocenionym narzędziem dla osób, które chcą mieć pewność, że będą mieć dostęp do opieki medycznej w razie potrzeby.

Zacznijmy od wyjaśnienia czym właściwie jest karta EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) jest dokumentem potwierdzającym prawo do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej (UE), Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i Szwajcarii. Jest ona wydawana przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) w Polsce i jest ważna w okresie, na jaki została wydana.

Gdzie można skorzystać z karty EKUZ?

Można z niej skorzystać w placówkach medycznych, takich jak szpitale, przychodnie i gabinety lekarskie, które są zarejestrowane i uznawane przez system ubezpieczenia zdrowotnego w kraju, w którym pacjent jest ubezpieczony. Karta Ekuz uprawnia do bezpłatnej lub częściowo refundowanej opieki medycznej w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii. 

Kto może wyrobić EKUZ?

Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) może wyrobić każdy obywatel Polski, który jest ubezpieczony w Polsce w ramach systemu ubezpieczenia zdrowotnego. Karta EKUZ jest ważna przez określony czas i uprawnia do bezpłatnej lub częściowo refundowanej opieki medycznej w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii. Osoby, które nie są ubezpieczone w Polsce, nie mogą wyrobić EKUZ.

EKUZ na zagranicznych wakacjach – dlaczego jest potrzebny?

Karta jest potrzebna na zagranicznych wakacjach, ponieważ zapewnia bezpłatną lub częściowo refundowaną opiekę medyczną w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii. W przypadku nagłych sytuacji zdrowotnych lub wypadków EKUZ umożliwia natychmiastowe uzyskanie pomocy medycznej, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Dlatego ważne jest, aby przed wyjazdem na wakacje wyrobić EKUZ i mieć ją przy sobie, aby mieć pewność, że w razie potrzeby będzie się mieć dostęp do odpowiedniej opieki medycznej.

Czego nie pokrywa karta EKUZ?

Międzynarodowe przewozy pasażerskie

Polska ★ Niemcy ★ Belgia ★ Holandia

Wyjazdy do DE, NL, BE: ndz, wt, śr, czw, pt

Wyjazdy do PL: pn, śr, czw, pt, sb

Wyjazdy z NL, BE również w piątek wieczorem

*Dowóz klienta pod wskazany adres

*Przewóz paczek

Niestety Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego  nie pokrywa wszystkich kosztów związanych z opieką medyczną za granicą. Obejmuje ona tylko koszty niezbędnej opieki medycznej w przypadku nagłych sytuacji zdrowotnych lub wypadków, takie jak wizyty u lekarza, hospitalizacja, badania i leczenie.

EKUZ nie pokrywa kosztów związanych z leczeniem przewlekłych chorób, wizyt kontrolnych, leczeniem stomatologicznym, lekami i wyrobami medycznymi, które nie są niezbędne w nagłych sytuacjach. W niektórych krajach opieka medyczna jest częściowo refundowana, a w innych krajach pacjent może być zobowiązany do uiszczenia dodatkowej opłaty za opiekę medyczną.

Czy wyrobienie EKUZ jest płatne? Jak wyrobić EKUZ?

Wyrobienie jest bezpłatne dla osób ubezpieczonych w Polsce w ramach systemu ubezpieczenia zdrowotnego.

Aby wyrobić EKUZ, należy udać się do swojego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia lub skorzystać z formularza online dostępnego na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia. Wymagane będzie wypełnienie formularza i przedłożenie ważnego dokumentu tożsamości oraz potwierdzenia ubezpieczenia zdrowotnego. Proces wyrobienia EKUZ może trwać kilka dni, dlatego zaleca się wyrobić ją z odpowiednim wyprzedzeniem przed wyjazdem za granicę.

Jak przebiega wyrobienie karty EKUZ w oddziale NFZ

Aby wyrobić Kartę Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), należy wykonać następujące kroki:

  1. Zgłoś potrzebę wystawienia EKUZ: Skontaktuj się z właściwym oddziałem NFZ i zgłoś swoje zapotrzebowanie na EKUZ.

  2. Dostarcz niezbędne dokumenty: Aby uzyskać EKUZ, należy dostarczyć wypełniony wniosek oraz kopie dokumentów potwierdzających ubezpieczenie zdrowotne w Polsce, takich jak np. umowa o ubezpieczenie, potwierdzenie opłacenia składek ubezpieczeniowych itp.

  3. Załatw formalności: Po dostarczeniu wymaganych dokumentów, oddział NFZ załatwi wszystkie formalności związane z wystawieniem EKUZ.

  4. Odbierz kartę: Po zakończeniu procesu wystawienia EKUZ, możesz odebrać swoją kartę osobiście lub otrzymać ją pocztą.

Pamiętaj, że wydanie EKUZ może zająć kilka dni, więc warto zgłosić swoje potrzebę jak najwcześniej, aby uniknąć opóźnień. Ostateczny czas wydania EKUZ zależy od regionu i oddziału NFZ, w którym składasz wniosek.

EKUZ – ile trwa wydanie karty?

Na szczęście karta jest wydawana w ciągu kilku dni od złożenia wniosku. Dokładny czas wydania zależy od dostępności dokumentów i lokalnego oddziału NFZ. Zaleca się wcześniejsze złożenie wniosku, aby uniknąć opóźnień.

Jak długo ważna jest karta Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Jeśli chodzi o ważność karty to zależy od daty wystawienia i okresu, na jaki została wydana. Zazwyczaj ważność karty wynosi 12 miesięcy od daty jej wydania. Jednak w niektórych przypadkach, np. w przypadku wyjazdu na dłuższy okres, karta może być wydana na okres dłuższy niż 12 miesięcy.

Korzystanie z karty EKUZ w niemczech

Jak skorzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego w Niemczech?

  1. Znajdź odpowiedniego lekarza: Możesz skorzystać z wyszukiwarki lekarzy na stronie internetowej Niemieckiej Agencji Zdrowia (Gesetzliche Krankenversicherung – GKV).

  2. Przedstaw swoją kartę EKUZ: Po przybyciu do gabinetu lekarskiego, należy pokazać swoją kartę EKUZ lekarzowi lub pielęgniarce.

  3. Ureguluj należności: W niektórych przypadkach, może być wymagana zapłata za wizytę lub opłata kopertowa (Kostenerstattung). W takim przypadku, należy to uregulować przed lub po wizycie u lekarza.

  4. Otrzymaj potrzebne leczenie: Po przedstawieniu swojej karty EKUZ i uregulowaniu należności, lekarz będzie mógł przeprowadzić potrzebne badania i zapewnić leczenie.

Jak wyrobić kartę Ekuz przez internet?

Na szczęście wydanie EKUZ jest procesem łatwym i szybkim, a dzięki możliwości wyrobienia karty przez internet, jest to jeszcze bardziej wygodne i szybsze.

Aby wyrobić EKUZ przez internet, należy wykonać następujące kroki:

  1. Zarejestruj się na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).
  2. Zaloguj się na swoje konto i wybierz opcję „Wystąpienie o wydanie EKUZ”.
  3. Wypełnij wszystkie wymagane dane i załącz wszystkie niezbędne dokumenty, takie jak potwierdzenie opłacenia składek na ubezpieczenie zdrowotne i ważny dokument tożsamości.
  4. Opłać opłatę administracyjną za wydanie karty.
  5. Po zweryfikowaniu wszystkich danych i dokumentów, karta zostanie wysłana pocztą lub w formie elektronicznej na wskazany adres.

Podumowanie

 

Jak widzisz planując wyjazd za granicę do pracy czy wakacje warto pamiętać o karcie EKUZ. Ponieważ jest ona niezbędnym dokumentem jeśli chcesz mieć zapewnioną opiekę zdrowotną w razie nagłych wypadków.. Dzięki EKUZ będziesz mógł korzystać z publicznej opieki zdrowotnej w krajach UE, EOG i Szwajcarii w sytuacjach nagłych, takich jak poważne choroby lub wypadki. Wydanie EKUZ jest procesem łatwym i szybkim, a dzięki możliwości wyrobienia karty przez internet, jest to jeszcze bardziej wygodne. EKUZ jest ważna przez określony czas i należy ją odnowić, jeśli planuje się dalsze korzystanie z opieki zdrowotnej za granicą. 

Otrzymaliśmy Twoją, rezerwację!

Nasz dział obsługi klienta oddzwoni do Ciebie maksymalnie w ciągu 24H. Dziękujemy!

×