Czy warto wyjeżdżać do pracy za granicę w 2023?

DATA

W ostatnim czasie wiele się dzieję wojna, pandemia - przed którą wielu naszych rodaków decydowało się już na powrót do kraju często po latach emigracji. Dzisiaj ceny żywności, paliwa, nieruchomości ponownie windują do góry. Dlatego niektórzy ponownie myślą nad zmianą miejsca pracy i wybierają takie destynacje jak Niemcy czy Holandia. Dzisiaj zastanowimy się czy warto wyjeżdżać do pracy za granicę w 2023 roku.

Przeczytasz tutaj o

Kto wyjeżdża najczęściej — młodzi, czy starsi Polacy?

Statystyki mówią jasno. Częściej ofert pracy za granicą szukają młodzi. Chociaż cel ich emigracji może wydawać się jasny to pod uwagę biorą również inne aspekty niż finansowe. Niekiedy główną przyczyną jest brak zobowiązań w ojczyźnie. Takich jak małżeństwo, dzieci, własne mieszkanie.

młoda kobieta o rudych włosach pracująca w sadzie

Sam przebywając 3 lata za granicą spotykałem młodych Polaków którzy mówili mi, że za granicą szukają zmiany. Czegoś nowego, nieznanego. Zmiany otoczenia, rozwoju zawodowego czy osobistego. Czasami jest to ciekawość świata, możliwość poznania nowych kultur, języka czy nawiązywanie nowych znajomości.

Młodzi szukają również oszczędności

Druga połowa młodych Polskich emigrantów wspomina, że głównym powodem ich wyjazdu za granicę jest płaca. Chęć zarobienia na własne mieszkanie lub budowy domu w Polsce. A jak wiemy budownictwo wciąż szalenie winduje w górę jeśli chodzi o ceny materiałów. Niska płaca w Polsce sprawia, że młodym ciężko otrzymać pozytywną ocenę zdolności kredytowej. Skutki ekonomiczne po pandemii, wojna za naszą wschodnią granicą i rosnąca inflacja nie zachęca rodaków do pozostania w kraju.

Międzynarodowe przewozy pasażerskie

Polska ★ Niemcy ★ Belgia ★ Holandia

Wyjazdy do DE, NL, BE: ndz, wt, śr, czw, pt

Wyjazdy do PL: pn, śr, czw, pt, sb

Wyjazdy z NL, BE również w piątek wieczorem

*Dowóz klienta pod wskazany adres

*Przewóz paczek

Jak znaleźć pracę za granicą?

Polacy wciąż interesują się wyjazdami zarobkowymi do takich krajów jak Niemcy, Belgia czy Holandia które mimo również rosnących kosztów życia wciąż kuszą wysokimi zarobkami. Aby podjąć pracę pierwszym krokiem jest oczywiście jej znalezieniem.

 Jeśli masz za granicą znajomych czy rodzinę którzy mogą pomóc w znalezieniu pracy – masz o wiele łatwiej. Polecam najpierw skontaktować się z nimi i zapytać czy są w stanie Ci polecić jakieś miejsca pracy.

Lecz co jeśli musisz szukać pracy na własną rękę?

Dzisiaj możliwości poszukiwania pracy są nieograniczone. Media społecznościowe, portale ogłoszeniowe czy gazety często oferują wiele różnorodnych ofert. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, żeby praca była dobrze płatna, ale i bezpieczna. Decyzja pracy za granicą wiąże się z pewnym ryzykiem. Niestety zdarza się, że pośrednictwo pracy oferuje atrakcyjne zatrudnienie i atrakcyjne, w pełni wyposażone mieszkanie służbowe. Na miejscu jednak rzeczywistość okazuje się inna.

Poszukiwania pracy najlepiej zacząć od popularnych portali jak

  • pracuj.pl
  • olx
  • gumtree
  • indeed
  • jooble

Jak sprawdzić wybraną agencje pracy

Jak zminimalizować to ryzyko i nie dać się oszukać? Przede wszystkim warto zweryfikować opinie o danym pracodawcy. Na szczęście dzisiaj mamy internet gdzie łatwo możemy 'prześwietlić’ daną agencję pracy. Jednak i tu należy brać poprawkę… Pamiętajmy, że złe wiadomości i opinie niosą się najszybciej. Często jest tak, że pracownicy danej agencji którzy są zadowoleni nie wyrażają swojej opinii. Niestety złe opinie często wystawiają osoby które zostały zwolnione, wyrzucone (często słusznie, za złe zachowanie, nadużywanie alkoholu, czy nie stawianie się w pracy). I chcą się odegrać. Złe opinie często wystawia też konkurencja.

Po prostu mniej na uwadze kiedy myślisz o emigracji zarobkowej różne aspekty. Sam musisz wszystko dokładnie zweryfikować i widzieć na co zwracać uwagę. Jeśli znajdziesz gdzieś ogłoszenie sprawdź też czy firma / agencja ma swoją stronę internetową. Upewnij się, że ona faktycznie istnieje zanim wyjedziesz!

Opinie na temat agencji pracy znajdziesz na

Polecanej przeze mnie stronie trustpilot

Wyjazd za granicę do pracy sezonowej w 2023

Czy warto wyjechać do pracy sezonowej w 2023 roku?

Osobiście uważam, że czasy kiedy jechało się na dwa miesiące na sezon i wracało się z pełnymi kieszeniami już minęły. Nie jest tak kolorowo jakby się mogło wydawać. Ceny żywności, energii, paliwa wszędzie są wysokie. Życie za granicą kosztuje. Lecz jeśli w Polsce nie możesz znaleźć atrakcyjnej oferty pracy lub jesteś młodą osobą i chcesz dorobić na wakacjach nadal może być to fajne rozwiązanie!

Praca sezonowa to nie tylko dodatkowe pieniądze

Praca na świeżym powietrzu

Praca sezonowa kojarzy mi się z hotelarstwem, budownictwem, ale przede wszystkim z rolnictwem. Np. zbieranie owoców i warzyw. Czyli… PRACĄ NA ŚWIEŻYM POWIETRZU!

Kobieta pracująca w polu na świeżym powietrzu

Tak jest. Wiele prac sezonowych odbywa się na zewnątrz i jest uzależniona od pór roku oraz pogody. Kiedy większość czasu spędzasz w zakurzonej fabryce taka praca może być niezłą odskocznią i mieć pozytywny wpływ na Twoje samopoczucie, zdrowie psychiczne i fizyczne. Pamiętaj, że świeże powietrze wzmacnia układ odpornościowy.

Sprawdź się na różnych stanowiskach

Różnorodność ogłoszeń o prace sezonową i atrakcyjne warunki pracy poza granicami kraju które oferują możliwość pracy na podstawowych stanowiskach to świetna okazja, aby się sprawdzić. Może to być ciekawa odskocznia dająca doświadczenie które później wykorzystasz w życiu. Może ono pomóc Ci dojść do Twojej odpowiedniej kariery. Z jednej strony możesz stwierdzić, że praca w sadzie to jest to! Coś co Cię wycisza i daje satysfakcję. Z drugiej strony może pokazać Ci coś, czego wiesz, że w życiu nie chcesz robić i dać Ci kopa do działania na innych ścieżkach kariery. Możliwość doświadczania różnych rzeczy w życiu bardzo wspiera rozwój osobisty.

dwoch pracownikow magazynu rozmawiajacych na temat pracy

Inne ciekawe aspekty pracy sezonowej

Różnorodność dostępnych sezonowych możliwości pracy (na przykład w ośrodkach narciarskich, na festiwalach, w handlu detalicznym lub rolnictwie) może zapewnić ci szansę na rozwinięcie konkretnych i poszukiwanych umiejętności, których możesz nie być w stanie rozwinąć w innych miejscach pracy. Gdyż często zdarza się iż pracodawcy wymagają doświadczenia w danej dziedzinie.

Wyjazd do pracy za granicę bez znajomości języka

Wiele osób podczas przygotowań do wyjazdu do pracy za granicę zaczyna zastanawiać się nad poziomem znajomości języka obcego. Nie bez powodu mówi się, że 'koniec języka za przewodnika’ i tak rzeczywiście jest. Dzisiaj nie jest już tak łatwo o znalezienie pracy bez znajomości języka jak było to jeszcze kilka lat temu. Z roku na rok coraz więcej ludzi migruje. Młodzież z innych państw często zna język lepiej niż nasi rodacy.

Z tego względu agencje pracy mają w czym przebierać. Chociaż jest duże zapotrzebowanie na pracowników dzisiaj firmy które pośredniczą w rekrutacji zastrzegają sobie w ofercie wymóg znajomości języka obcego na poziomie podstawowym.

 

Chociaż znalezienie pracy w obcym kraju wciąż jest możliwe to lepiej jest szybko zacząć nadrabiać swoje językowe zaległości.

Korzyści płynące z nauki języka w pracy za granicą

  • Szansa na awans nawet podstawowa znajomość języka z pewnością ułatwi Ci uzyskanie awansu lub zmiany pracy na lepszą. Holenderscy pracodawcy, zresztą tak jak inni podczas rozmowy kwalifikacyjnej inaczej patrzą na Ciebie widząc, że będziesz potrafił bez problemu porozumieć się z nim i innymi pracownikami. Dodatkowo dobra znajomość języka to niepowtarzalna okazja do wynegocjowania lepszych warunków pracy. Mówiąc wprost – wyższe zarobki!
  • Poznasz ludzi oczywiście najlepiej wyjechać za granicę z przyjaciółmi. Zabrać ze sobą najbliższe Ci osoby. Jednak po pewnym czasie nawet z nimi może doskwierać Ci samotność. Kontakt z rodziną przez telefon to nie to samo co spotkania na żywo. Szlifując język przy każdej możliwej okazji (chociażby stojąc po masło w sklepie:)) zwiększasz również swoje szanse na nawiązywanie nowych znajomości. Przełam się i próbuj – nawet jeśli Ci nie wychodzi!
  • Będziesz samowystarczalny mieszkając sam za granicą nie będziesz musiał liczyć na możliwość czyjej pomocy. Znając język nawet na podstawowym poziomie będziesz mógł sam załatwiać urzędowe formalności takie jak zameldowanie się itp.

Praca za granicą - dobre i złe strony

Poszerzasz swoje horyzonty

Z pewnością wielkim plusem jest to, że nawet krótki wyjazd do pracy za granicę da Ci bezcenne doświadczenie jakim jest nowe spojrzenie na życie. I nie ważne jest tutaj czy pochodzisz z małego miasteczka czy dużego miasta. Pracując za granicą masz możliwość poznania mentalności innych kultur. Ich podejścia do życia. A to doświadczenie bez wątpienia wpłynie na Ciebie pozytywnie. Pomoże Ci wzbogacić Twój własny światopogląd oraz weryfikacji Twoich osobistych wartości. Poznawanie samego siebie jest o wiele trudniejsze, jeśli nigdy nie mieszkałeś poza swoją lokalną społecznością.

Poprawisz swoją samoocenę

Wyjazd za granicę w celach zarobkowych – szczególnie ten długoterminowy to w pewnym sensie rozpoczęcie nowego życia. A to z kolei wiąże się z szeregiem wyzwań. Jeśli nie chcesz mieszkać na agencyjnej lokacji musisz zacząć od znalezienia zakwaterowania. Potem pojawiają się kolejne, typu sprawy administracyjne – jak płacić rachunki itp.

Jednak kiedy już to wszystko ogarniesz poczujesz mega uczucie satysfakcji. Poczucie, że poradziłeś sobie w nowych okolicznościach daje + 10 punktów do pewności siebie. Dzięki tym małym wyzwaniom nabierasz pewności siebie potrzebną do stawiania czoła kolejnym wyzwaniom w życiu. Które zawsze na nas czekają!

Poznasz siebie

Jeśli zdecydujesz, że nie możesz znaleźć dobrej pracy w Polsce i wybierzesz zarobek za granicą wśród wielu ofert pracy tymczasowo będziesz oddzielony od swojego dotychczas znanego systemu wsparcie. Takiego jak rodzina i przyjaciele. Takie chwile istotnie mogą pokazać Ci różne luki w Twojej wiedzy czy umiejętnościach, o których być może istnieniu wcześniej nie wiedziałeś. Nagle może okazać się, że nie wiesz jak ugotować zupę pomidorową – którą przecież tak bardzo lubisz! 🙂 Mieszkanie samemu za granicą sprawia, że z konieczności uczymy się nowych umiejętności które wcześniej mogły wydawać się zbędne

Poprawiasz swoją komunikację z ludźmi

Nawet jeśli na co dzień jesteś zagorzałym introwertykiem zamkniętym z książką w czterech ścianach musisz liczyć się z tym że wyjazd za granicę do pracy wiąże się z koniecznością budowania nowych znajomości. Zarówno w pracy jak i w nowym otoczeniu. Chcąc nie chcąc będziesz musiał zbudować jakieś relacje ze swoimi współpracownikami z innego państwa. Albo lokatorami na lokacji pracowniczej.

Jednym przychodzi to z łatwością, a dla innych może być to nie lada wyzwanie. Szczególnie jeśli z natury jesteś nieśmiały lub nie mówisz zbyt dobrze w obcym. Jedno jest pewne – nowa sytuacja pomoże Ci, a wręcz będzie od Ciebie wymagać wejścia w interakcję z ludźmi wokół Ciebie.

Nauka języka obcego

Chyba każdy z nas chociaż przez chwilę miał w swoim telefonie aplikację do nauki języków obcych. Bezsprzecznie jednak najlepszym sposobem na naukę języka jest znaleźć się wśród ludzi którzy nie mówią w Twoim języku. Szczególnie jeśli jesteś w nowym miejscu na lokacji agencji pracy gdzie zazwyczaj współlokatorzy są różnych narodowości. Jesteś wręcz zmuszony do 'zanurzenia’ się w język obcy. Jest to świetna okazja do rozwijania umiejętności słuchania i mówienia. I to zupełnie za darmo! Jedyną walutą którą będziesz musiał zainwestować to Twój czas i chęci.

Jak przygotować się na wyjazd do pracy za granicę

Na pewno warto przed wyjazdem zrobić listę rzeczy które warto zrealizować i przygotować. Listę niezbędnych rzeczy którą sprawdź przed samym wyjazdem. Może Ci się wydawać, że będziesz o wszystkim pamiętać, ale nie ma nic lepszego niż wszystko zaplanować i zapisać.

checklista

Upewnij się, że agencja zatrudnienia:

  • Zapewnia Ci zakwaterowanie, czy będzie dla Ciebie miejsce kiedy dojedziesz już na miejsce
  • Dopytaj o dokładne warunki zakwaterowania
  • Dowiedz się czy jeśli dojedziesz późno na miejsce ktoś na pewno otworzy Ci drzwi
  • Czy po przyjeździe do nowego miejsca będziesz mógł liczyć na czyjąś pomoc

 

Nie doprowadź do sytuacji w której dojedziesz na miejsce i nie dopytałeś wcześniej czy ktoś na lokacji otworzy Ci drzwi. Nie ma nic gorszego niż szukać noclegu we własnym zakresie na ostatnią chwilę.

  • Dowiedz się o kwestie dojazdu do miejsca pracy

Jaki dostać się do pracy do Niemiec, Belgii, Holandii?

Emigrujący w celach zarobkowych do krajów Unii Europejskiej nasi rodacy bardzo często korzystają transportu busami. Jest to najkorzystniejsza forma transportu jeśli chodzi o porównanie ceny do możliwości zabranego ze sobą bagażu. Fakt – samolotem można dostać się szybciej, ale ilość bagażu jest dość ograniczona.

Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty w zakresie przejazdów międzynarodowych busami

Co zabrać ze sobą na wyjazd do pracy za granicę

Z pewnością musisz zabrać na wyjazd do pracy takie rzeczy jak dokument tożsamości (wcześniej sprawdzając jego ważność)

Wyjazd za granicę do pracy - formalności

  • Załóż konto walutowe
  • Załatw kwestie ubezpieczenia zdrowotnego

Podsumowanie - czy warto wyjechać za granicę w 2023?

Reasumując – praca w krajach Unii Europejskiej takich jak Niemcy, Belgia, Holandia w 2023 roku wciąż przynosi wiele korzyści. Jak wyżej wspomniałem nie chodzi tylko o korzyści finansowe, ale również nabywanie nowych umiejętności, poznawanie ludzi różnych kultur, nawiązywania ciekawych kontaktów za granicami naszego kraju. Dzisiaj wiele europejskich fabryk chętnie zatrudnia obcokrajowców, aby zwiększyć wydajność swoich zakładów i wypełnić braki kadrowe. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu mniej więcej wiesz czego możesz spodziewać się na miejscu. Co robić i na co zwracać uwagę.

A czy według Ciebie warto wyjeżdżać do pracy w 2023 roku? Daj nam koniecznie znać w komentarzu!

Otrzymaliśmy Twoją, rezerwację!

Nasz dział obsługi klienta oddzwoni do Ciebie maksymalnie w ciągu 24H. Dziękujemy!

×