Zasady przewozu zwierząt w busach Braciaktrans

DATA

Zwierzęta są często traktowano jako pełnoprawni członkowie rodziny, więc zrozumiałe jest, że coraz częściej towarzyszą nam w podróżach. Niezależnie, czy planujesz wyjazd za granicę z psem, czy też prowadzisz swojego pupila do weterynarza, warto znać zasady przewozu zwierząt w aucie oraz zasady panujące w naszych busach Braciaktrans. W tym artykule dotyczącym transportu zwierząt przyjrzymy się obowiązującym w 2023 roku regulacjom na terenie Polski, Niemiec, Belgii i Holandii.

Zasady ogólne transportu zwierząt w transporcie publicznym

Przepisami dotyczącymi przewozu zwierząt w danym kraju zazwyczaj regulowany jest przez zarząd transportu miejskiego. W Polsce jest to zarząd Transportu Miejskiego ze swoją siedzibą mieszczącą się w Gdańsku. U nas regulamin ten traktuje iż np. podróżując autobusem, zwierze musi być trzymane na smyczy, a jeśli istnieje zagrożenie, że może kogoś zaatakować – musi mieć założony kaganiec. Odpowiedzialność za zwierzęta w pełni ponoszą osoby je przewożące.

Jak wyglada przewóz zwierząt w aucie na terenie Polski

przewoz zwierzat busem na terenie polski

W Polsce nie ma konkretnych przepisów dotyczących przewozu zwierząt w samochodach osobowych. Ogólna zasada mówi jednak, że kierowca nie może być rozpraszany przez zwierzę podczas jazdy. Dlatego zaleca się:

 

 1. Używanie specjalnych pasów dla zwierząt.
 2. Transport zwierząt w klatkach przewozowych.
 3. Nigdy nie zostawianie zwierzęcia bez nadzoru w aucie, zwłaszcza latem.

 

Jeżeli chodzi o przewozy komercyjne typu busy, wymagane jest wymagane jest umieszczenie zwierzęcia w transporterze. W takich przypadkach każda z firm rządzi się swoimi wewnętrznymi zasadami. Ale do tego wrócimy w dalszej części artykułu.

Niemcy

kontrola busa w Niemczech podczas przewozu zwierząt

W Niemczech przewozy zwierząt są regulowane zdecydowanie bardziej rygorystycznie. Kierowca jest zobowiązany zapewnić zwierzęciu bezpieczny i higieniczny transport, co najczęściej oznacza umieszczenie go w klatce przewozowej lub specjalnym pasie. W przypadku większych zwierząt, jak psy, mogą być wymagane specjalne przegrody w aucie.

Belgia

W Belgii również obowiązuje wymóg zapewnienia zwierzęciu bezpiecznego i komfortowego transportu. Zasady są podobne jak w Niemczech, z tym że dodatkowo istnieją regulacje dotyczące przewozu konkretnych gatunków, np. psów ras uznawanych za agresywne.

Holandia

Międzynarodowe przewozy pasażerskie

Polska ★ Niemcy ★ Belgia ★ Holandia

Wyjazdy do DE, NL, BE: ndz, wt, śr, czw, pt

Wyjazdy do PL: pn, śr, czw, pt, sb

Wyjazdy z NL, BE również w piątek wieczorem

*Dowóz klienta pod wskazany adres

*Przewóz paczek

W Holandii zasady są bardzo podobne do tych obowiązujących w Belgii i Niemczech. Zalecane są klatki przewozowe i specjalne pasy. Ponadto, w Holandii jest zakaz zostawiania zwierząt w aucie w ekstremalnych warunkach temperaturowych, pod groźbą surowych kar.

Zasady dotyczące przewozu zwierząt w busach Braciaktrans

Jako firma, której priorytetem jest bezpieczeństwo pasażerów, podkreślamy, że przewożone zwierzęta muszą być odpowiednio zabezpieczone, aby nie zagrażały bezpieczeństwu ruchu ani nie były uciążliwe dla podróżnych. 

 1. Przewożenie psa, kota oraz innych zwierząt jest możliwe wtedy jeśli nie będzie to uciążliwie dla innych pasażerów (np z powodu hałasu, zapachu czy konieczności zbyt częstych postojów)
 2. Zwierzęta muszą być umieszczone w odpowiednich klatkach do transportu (pudełko, transporter) zabezpieczającym przed niespodziewanym ruchom podczas jazdy oraz przed wyrządzeniu szkody osobom lub mieniu wokół siebie.
 3. Zwierze musi być umieszczone w miejscu do tego wyznaczonym. 
 4. Przy wsiadaniu do busa opiekun powinien okazać ważne świadectwo szczepienia zwierzęcia.
 5. Zwierząt tak jak i bagażu nie powinno umieszczać się na miejscach przeznaczonych do siedzenia 

Dlaczego regulamin zabrania podróżować ze zwierzęciem na miejscu siedzącym 

Podróżowanie z psem na miejscu siedzącym w busie może stanowić różne zagrożenia dla kierowcy i pasażerów. Oto niektóre z nich:

 

Dla Kierowcy:
 1. Dystrakcja: Nawet dobrze wychowany pies może niespodziewanie zacząć się ruszać, co może odwrócić uwagę kierowcy od drogi.

 2. Niewidoczne Elementy na Drodze: Jeśli pies postanowi wstać i przemieszczać się, może zasłonić widok kierowcy na lusterka lub inne elementy drogowe, co może być niebezpieczne.

 3. Interferencja w Sterowaniu: W skrajnych przypadkach pies może nawet próbować dostać się do przedniej części pojazdu, co może powodować problemy w sterowaniu pojazdem.

 

Dla Pasażerów:
 1. Agresja: Psy, zwłaszcza te w stanie stresu, mogą być agresywne wobec innych pasażerów.

 2. Alergie: Obecność psa może wywołać reakcje alergiczne u innych pasażerów.

 3. Uporczywe Zachowania: Niektóre psy mogą skakać na siedzenia, drapać je czy gryźć, co jest nie tylko uciążliwe, ale także może zniszczyć wnętrze pojazdu

 4. Stres dla Zwierzęcia: W zatłoczonym autobusie pies może się stresować, co może z kolei prowadzić do nieprzewidywalnych zachowań, takich jak szczekanie czy warczenie.

 5. Higiena: Psy mogą przenosić rożnego rodzaju bakterie i pasożyty, co może być problematyczne w kontekście higieny publicznej.

Pasażerowie: Alergie i Niechęć do Zwierząt

Podczas podróży busem często spotykamy się z różnymi osobami, które mają różne potrzeby i preferencje. Nie możemy zapominać, że nie wszyscy są miłośnikami zwierząt, a niektórzy z różnych przyczyn mogą nie być w stanie tolerować ich obecności w pojazdach.

Alergie

Jednym z najbardziej oczywistych powodów, dla których obecność zwierząt w busie może być problematyczna, są alergie. Dla osób, które są alergikami, kontakt ze sierścią czy piórami może wywołać nieprzyjemne i niebezpieczne reakcje alergiczne, takie jak kichanie, duszności czy nawet wstrząs anafilaktyczny. Dlatego, jeśli decydujemy się na przewóz swojego pupila, ważne jest, aby zrobić to w sposób, który minimalizuje ryzyko dla alergików. Na przykład, umieszczenie psa w specjalnym transporterze może pomóc zminimalizować ryzyko.

Niechęć do Zwierząt

Nie można również pomijać faktu, że niektóre osoby po prostu nie przepadają za zwierzętami. Powody mogą być różne – od traumatycznych doświadczeń z dzieciństwa po po prostu osobiste preferencje. Nie możemy mieć im tego za złe i jest to ich pełne prawo. W trasie wszyscy mamy równo podzielone prawa do komfortu i bezpieczeństwa, więc jeśli nasz pupil może stanowić dla kogoś źródło dyskomfortu, powinniśmy to uszanować.

Kończąc słowem od ekipy Braciaktrans 🙂

Jeśli planujesz podróżować ze swoim pupilem, oczywiście jest to możliwe i serdecznie zachęcamy do tego! Jednak prosimy, abyś zawsze pamiętał o zasadach i wytycznych opisanych w tym artykule. Troska o bezpieczeństwo i komfort wszystkich pasażerów leży w naszym wspólnym interesie.

Chcielibyśmy Was również zachęcić do skorzystania z usług naszej firmy. Jesteśmy tutaj dla Was, aby uczynić Wasze podróże jak najbardziej przyjemnymi i bezproblemowymi. Nasza misja to dostarczenie bezpiecznych i komfortowych rozwiązań dla wszystkich pasażerów, a Wasze satysfakcja jest dla nas priorytetem.

Do zobaczenia na pokładzie!

Otrzymaliśmy Twoją, rezerwację!

Nasz dział obsługi klienta oddzwoni do Ciebie maksymalnie w ciągu 24H. Dziękujemy!

×