Stable Index

Wyjazd do pracy sezonowej w Niemczech – co trzeba wiedzieć

DATA

Pracą sezonową możemy nazwać zatrudnienie które podejmujemy zazwyczaj raz do roku. Bardzo często wiąże się ono z wyjazdem poza granice naszego kraju. W sezonie letnim zazwyczaj firmy z branży rolniczej czy ogrodniczej mają więcej pracy. W związku z tym zwiększa się u nich zapotrzebowanie na dodatkowych pracowników. Ze strony prawnej praca sezonowa nie ma swojej odrębnej definicji w kodeksie pracy. Z tego też względu traktowana, jest jak każdy inny rodzaj pracy, a zatrudnianie pracowników sezonowych podlega tym samym przepisom.

Przeczytasz tutaj o

Czym jest praca sezonowa

Jak już wspomniałem wyżej prace sezonowe najczęściej wiążą się z takimi branżami jak turystyka, gastronomia czy rolnictwo. W tych właśnie zakładach najwięcej pracy jest w sezonie letnim, a poza nim następuje spadek zapotrzebowania na pracowników sezonowych. 

Jeśli chodzi sezonowe prace w ogrodnictwie czy rolnictwie trzeba wiedzieć, że zazwyczaj jest to praca wymagająca sprawności fizycznej. Nie raz wiąże się ona z wieloma godzinami pracy w polu na słońcu czy w deszczu. Bez względu na warunki atmosferyczne. Do tego niestety – potrafi być monotonna. Dlatego jeśli masz okazję przed wyjazdem polecam Ci sprawdzić się w takiej pracy gdzieś w Twojej okolicy. 

Oczywiście nie piszę tego po to, aby Cię nastraszyć i odradzać Ci wyjazdu do pracy sezonowej do Niemiec czy innego państwa. Ponieważ finalnie taki pracodawca umożliwia w miarę korzystny zarobek finalny. Taka forma pracy w Niemczech poza wynagrodzeniem zazwyczaj zapewnia bezpłatny nocleg, dojazd do miejsca pracy, a niekiedy nawet posiłki.

Jeśli uważasz, że takie warunki pracy Ci odpowiadają a do tego jesteś na takim etapie swojego życia, że możesz sobie pozwolić na kilkutygodniowy wyjazd za granicę – to oczywiście tak, warto zdecydować się na wyjazd. W końcowym rozliczeniu odnotujesz nie tylko korzyści finansowe, ale także może to być nowe, ciekawe doświadczenie. Przygodą którą zapamiętasz na lata. 

Pracodawcy w Niemczech wystawiają bardzo dużo ofert pracy w tak zwanych 'sezonówkach’. Więc jeśli chcesz pracować znalezienie jej nie powinno stanowić dla Ciebie problemu. 

Jakie prace sezonowe w Niemczech podejmują nasi rodacy?

Generalnie rzecz biorąc spektrum branż w których Polacy podejmują się prac za naszą wschodnią granicą jest szerokie. Wśród kobiet bardzo popularnym kierunkiem jest wyjazd do pracy na piekę do osób starszych. Co ciekawe opieka jest coraz bardziej popularna również wśród panów Inni zajmują stanowiska bardziej specjalistycznego to jednak wymaga dobrej znajomości języka Niemieckiego oraz odpowiedniego wykształcenia. Kolejna część osób decyduje się wyjechać do Niemiec do pracy na budowie prowadząc swoją jednoosobową działalność gospodarczą. 

budowlaniec praca sezonowa niemcy

Są miesiące w których gwałtowanie wzrasta zapotrzebowanie na pracowników przy zbiorze owoców i warzyw – takich jak szparagi ogórki czy truskawki. Jest to szczególnie opłacalne kiedy pracodawca pokrywa koszty kwatery, proponuję dobrą umowę o pracę w której jest zawarte prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Warto sprawdzić czy składki na ubezpieczenie są odprowadzane.  

Za naszą zachodnią granicą panie wykonują również zajęcia takie jak sprzątanie czy sortowanie odzieży. W dobrych miejscach pracy w Niemczech stosunek pracy do wynagrodzenia jest wciąż satysfakcjonujący.

Ile zarobisz w pracy sezonowej w Niemczech?

Jeśli chodzi o wynagrodzenie zależy ono od czasu pracy. Pamiętaj by nie dać się oszukać. W Niemczech obowiązuje Cię płaca minimalna, którą łatwo znajdziesz chociażby wpisując to hasło w google. Wydaje się, że na ten moment jest 10,45 co oczywiście nie znaczy, że nie możesz zarobić więcej! W pełnym wymiarze czasu pracy w miesiącu przy stawce 10,45 daje 1811 euro brutto miesięcznie.

Plusy pracy sezonowej w Niemczech?

Przede wszystkim każda praca którą wykonujesz w swoim życiu wzbogaca Cię o nowe doświadczenia. Ty płacisz swoim czasem, ale jeśli go odpowiednio wykorzystasz możesz ćwiczyć język i nawiązywać fajne znajomości. Pamiętaj! W tym wszystkim bardzo ważne jest Twoje nastawienie do pracy i czasu który w niej spędzasz. 

Rozwijaj się. Nie imprezuj w każdy weekend ze współlokatorami. Możesz ten czas poświęcić na przykład na zwiedzenia czy szukanie nowych miejsc pracy roznosząc swoje CV po okolicznych fabrykach. Może uda Ci się znaleźć fajną prace na stałe? 

Gdzie najlepiej szukać pracy sezonowej w Niemczech?

Poniżej podaję Ci kilka sprawdzonych stron. Są one w języku Niemieckim. Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z tłumacza który jest wbudowany w Twoją przeglądarkę.

ROLNICTWO

www.arbeitsagentur.de
www.agrarjobboerse.de
www.daslandhilft.de
www.saisonarbeit-in-deutschland.de

HOTELARSTWO

https://www.hoteljobs-aktuell.de/stellenangebote-hotel.php
https://www.gastro-und-hoteljobs.de/
https://www.meinsaisonjob.de/

Międzynarodowe przewozy pasażerskie

Polska ★ Niemcy ★ Belgia ★ Holandia

Wyjazdy do DE, NL, BE: ndz, wt, śr, czw, pt

Wyjazdy do PL: pn, śr, czw, pt, sb

Wyjazdy z NL, BE również w piątek wieczorem

*Dowóz klienta pod wskazany adres

*Przewóz paczek

Praca sezonowa w Niemczech – co należy zrobić przed wyjazdem?

Pracodawca i pracownik powinni być w ciągłym kontakcie, a przygotowania do podjęcia pracy w Niemczech należy rozpocząć na kilka tygodni przed samym wyjazdem. Bardzo ważnym dokumentem o który powinieneś zadbać na samym początku jest EKUZ czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. 

Jak dostać kartę EKUZ? To bardzo proste – wystarczy złożyć tylko jeden wniosek.

Wniosek o EKUZ możesz złożyć:
  1. Osobiście w oddziale NFZ, wysłać e-mailem lub pocztą tradycyjną pobierz wniosek w oddziale NFZ, uprawnionej delegaturze lub z dołu strony. wydrukuj, wypełnij i podpisz wniosek. …
  2. Przez Internetowe Konto Pacjenta przez ePUAP. Więcej informacji znajdziesz tutaj https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/jak-wyrobic-karte-ekuz/za-posrednictwem-elektronicznej-skrzynki-podawczej-epuap/

Przy wyjazdem warto zadbać o to, aby mieć przy sobie jakieś lekarstwa. Od tych podstawowych przeciwbólowych po medykamenty regulujące pracę układu trawiennego. Warto też zadbać o to jak dostać się na miejsce pracy wybierając sprawdzonego przewoźnika. Takiego jak BRACIAKTRANS

Wykonywanie prac sezonowych w Niemczech

Teoretycznie w pracy sezonowej możemy przebywać w Niemczech 90 dni, w okresie 180 dni, średnio przynajmniej 30 godzin w tygodniu. Podczas pracy na terenie Niemiec obowiązuje ubezpieczenie zdrowotne oraz chronią Cię niemieckie przepisy prawa pracy. I nie ważne z jakiego kraju pochodzisz zawsze należy Ci się pomoc. Masz pełne prawo do wypłaty wynagrodzenia w terminie, płatnego urlopu wypoczynkowego lub wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Nawet jeśli odbierasz wynagrodzenie akordowe powinieneś mieć ciągłość wypłaty w razie choroby.

Czy możesz studiować i pracować w Niemczech?

W Niemczech jest wiele dużych firm, które oferują atrakcyjne miejsca pracy dla studentów (zagranicznych), a nawet uniwersytety zapewniają studentom dużo pracy poza studiami.

Praca sezonowa i dla par

Jeśli zdecydujesz się wyjechać do pracy, ale nie chciałbyś opuszczać swojej drugiej połówki (a myślę, że nie jest to wyjątek) warto skontaktować się z pracodawcą i zapytać o ofertę pracy dla par. Prace na produkcji zazwyczaj nie wymagają doświadczenia zawodowego czy też zaawansowanej znajomości języka. Dodatkowo zapewniają miejsca zakwaterowania. Jest więc doskonała dla par, które chciałyby wyjechać do Niemiec. Ta sama sytuacja dotyczy takich prac jak zbieranie owoców na niemieckich plantacjach czy sprzątania. Te prace bardzo często docelowo są skierowane do młodych par które chcą odłożyć zarobione pieniądze na kupno swojego pierwszego mieszkania. 

praca na sezon dla par niemcy

Kiedy zdecydujesz się podjąć pracę w Niemczech zyskujesz znacznie wyższe wynagrodzenie niż to oferowane w Polsce. Praca W Niemczech dla par otwiera również drzwi do poznania nowych ludzi, zwiedzanie nowego państwa – czyli doskonała szansa na rozwój. Pracodawca zapewnia Ci zakwaterowanie (szczególnie w tych pracach na sezon) więc pracując tam kilka miesięcy na w roku nie odczujesz większych kosztów związanych z życiem w tym kraju.

Podatek a praca sezonowa w Niemczech

Z reguły niemieccy pracodawcy proponują tak zwane opodatkowanie wynagrodzeń ryczałtem. W takiej sytuacji stawka podatku to 25%. Jest jednak pewne ograniczenie – podatek zryczałtowany można wykorzystać tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy pracownik sezonowy pracuje jedynie 18 dni w miesiącu. Dodatkowo jego dzienne wynagrodzenie nie powinno przekraczać 68 euro, a za godzinę nie powinien dostawać więcej niż 12 euro.

Nie warto lekceważyć znajomości języka niemieckiego, ponieważ nawet w celu podjęcia sezonowej pracy przy zbiorach warzyw może się ona okazać kluczowa. Dobra znajomość języka ułatwi nie tylko rozpoczęcie pracy, ale też pozwoli łatwiej poruszać się po sklepach. Wiele porad na temat podjęcia sezonowa praca można znaleźć online. Warto też sprawdzać czy nowa praca sezonowa ogłoszenia nie zostały zamieszczone, bo praca sezonowa Niemcy jest często aktualizowana. Dzięki temu praca możliwa jest praktycznie przez cały czas, tylko trzeba przeglądać najnowsze oferty pracy.

Jak dojechać do pracy sezonowej do Niemiec?

Od lat najpopularniejszą formą podróży wybieraną przez emigrantów zarobkowych wybierających się do Niemiec jest przejazd busem. 

Bez wątpienia jest to bardzo wygodne, ponieważ kierowca dowiezie Cię pod wskazany adres. W Twoim interesie jest tylko złożyć rezerwację. Do czego serdecznie zachęcamy!

 

Rezerwacji możesz dokonać poprzez formularz kontaktowy lub dzwoniąc pod numer

+48 68 415 20 25

+48 539 980 325

 

 

 

Otrzymaliśmy Twoją, rezerwację!

Nasz dział obsługi klienta oddzwoni do Ciebie maksymalnie w ciągu 24H. Dziękujemy!

×

Stable Index